جمعه 29 تیر 1397
وزارت علوم، تحقيقات و فناوری
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران

اخبار

راکتور شيميايي گرما- خورشيدي ساخته شد

  • دوشنبه 20 شهریور 1396
  • 1982

محقق سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران موفق به طراحي و ساخت راكتور شيميايي گرما خورشيدي شد.

 

به گزارش روابط عمومي، دكتر علي الياسي، عضو هيئت علمي پژوهشكده فناوري‌هاي شيميايي سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران در اين خصوص گفت: امروزه براي حفاظت از منابع فسیلی و محیط‌زیست، استفاده از انرژی پاک و نامحدود خورشیدی در دستور کار بسیاری از کشورها از جمله ايران قرار گرفته است.

وي افزود: از آنجا که صنایع شیمیایی یکی از پرمصرف‌ترین صنایع در استفاده از انرژی هستند، به‌کارگیری انرژی خورشیدی در تأمین بخشی از انرژی مورد نیاز این صنایع می‌تواند گام مهمی در بهره‌گیری از انرژی خورشیدی باشد.

مجري طرح «طراحی و ساخت راکتور شیمیایی گرما- خورشیدی» بيان داشت: در طرح حاضر یک راکتور شیمیایی-گرما خورشیدی از نوع   لوله‌ای مداوم، برای انجام واکنش‌های ناهمگن فاز گاز بر روی کاتالیست جامد طراحی و ساخته شده است.

الياسي اظهار داشت: دستگاه طراحی شده شامل دو بخش اصلی یکی راکتور شیمیایی و دیگری کلکتور خورشیدی است. کلکتور آئینه‌ای سهموی از جنس استنلس استیل 304 آیینه‌ای، به قطر دهانه 150 سانتیمتر و طول 120 سانتیمتر و سطح 9/1 متر مربع است که فاصله خط کانونی آن تا راس آیینه 50 سانتیمتر است. راکتور مورد استفاده دارای قطر 75/0 اینچ و طول 120 سانتیمتر است که در داخل یک لوله شیشه ای پیرکس با قطر 1 اینچ و طول 120 سانتیمتر قرار داده شده و بر روی خط کانونی کلکتور نصب شده است و توان عملیاتی این سیستم حدود 500 وات است.

وي درخصوص كاربرد اين دستگاه در صنعت گفت: از این دستگاه علاوه بر انجام واکنش‌های شیمیایی گرماگیر در دمای متوسط می‌توان برای تولید روغن داغ و بخار فوق داغ برای نیازهای نیروگاهی و غیره استفاده كرد.#

 آخرين اخبار

  • مسير1: جاده قديم کرج، سه راه شهريار، بعد از شهرک سعيدآباد، به طرف حسن آباد خالصه، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • مسير2: بزرگراه آزادگان، مسير شمال به جنوب، احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا، انتهاي خيابان انقلاب، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • 56276020-27